geri dön

Türkiye’de Kadın istihdamı Artmalı

Mart 9, 2015 - Pazartesi günü
Türkiye’de Kadın istihdamı Artmalı

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir araya gelen Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) en genç üyesi, Mimar, Elif Sönmez aracılığıyla kamuoyuna mesaj yayınladı. Park Zirve Tesisleri’nde düzenlenen etkinlikte Elif Sönmez’den önce konuşan ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, Kurtuluş Savaşı’ndan bu yana Türkiye’nin kadınlar sayesinde dimdik ayakta durduğunu söyledi. ADSİAD’ın sadece ekonomik gelişmelerle ilgilenmekten öte kentin kültür-sanat ve spor dallarına da büyük önem verdiğini dile getiren Sönmez, “Kadınların dernek çalışmalarımızda daha etkin görevler üstlenmesini istiyoruz. Bu konuda üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” dedi.

“KADIN İŞ HAYATINDA DAHA ÇOK OLMALI”
ADSİAD’lı kadınlar adına konuşan ve 1857 yılında hayatını kaybeden 129 tekstil işçisi kadını saygıyla anan Elif Sönmez ise 77,6 milyonu aşan nüfusunun yüzde 49,8’ini kadınların oluşturduğu bir ülkede kadınlarımızın her alanda ötekileştirilmesine ve sindirilmesine seyirci kalamayız” dedi.

Atatürk’ün gösterdiği ‘Muasır Medeniyetler’ hedefine ulaşılabilmesi için kadının özellikle iş dünyasına katılımının artırılması gerektiğine inandıklarını belirten Sönmez, şunları söyledi:

“Kadının iş hayatına katılımını engelleyen mevzuatlar ortadan kaldırılmalıdır. Çalıştığı kurumda mobbinge uğrayan, taciz ve tehdide maruz kaldığı için işyerini terk etmek zorunda kalan kadınlarımızın  varlığı da bir gerçektir.  Çocuklarımızı hayata ilk hazırlayan, geleceğini tayin eden kadındır, annedir. Toplumların çağdaş ve demokrat bir yapıya kavuşması kadınlarımız için hayata geçirilecek özel yasalar ve yönetmeliklerin yanı sıra erkeklerin kadına bakış açısını değiştirmeleriyle mümkün olacaktır.

KADIN İSTİHDAMI YÜZDE 29.5
Ülkemizde kadın istihdamı artırılamadığı gibi son yıllarda düşüş yaşandığı gözlemlenmektedir. İş gücüne katılımda kadınların oranı erkeklerin oranının üçte biridir. Nüfus Kayıt Araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki nüfus içerisinde iş gücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 70,5 kadınlarda ise ne yazık ki yüzde 29,5’tir. Türkiye, Avrupa Birliği üyesi ve aday ülkeler arasında kadınların iş gücüne katılma oranı en düşük ülkedir. 34 ülkenin üye olduğu Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) son verilerine göre kadın istihdamının toplam istihdam içindeki payı yüzde 44’tür. Kadın istihdamı Türkiye’nin bir buçuk katından fazladır.

HER ALANDA DAHA ÖZGÜRLÜK
ADSİAD’lı kadınlar kültür-sanat, edebiyat ve spor alanları ile ekonomi dünyasında öne çıkacak kadınlar sayesinde kentimizin ve bölgemizin çağdaş yarınlara hazırlanabileceğine inanmaktadır. Öte yandan her gün yeni bir kadın cinayetiyle sarsıldığımız ülkemizde yasa yapıcıların, uygulanabilir  yeni yöntemler geliştirerek insanlık dışı olayların önüne geçmesi kaçınılmaz görünüyor. Kadına yönelik her türlü şiddet, taciz ve cinayetleri şiddetle kınıyor, kadınlarımızın her alanda daha özgür olmasını diliyoruz.”
Konuşmaların ardından ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, katılımcı kadınlara karanfil ve Atatürk rozeti dağıttı.